Zdrowy napar z lipy

Lipa – to długowieczne drzewo pochodzące z rodziny lipowatych, jest dość powszechnie występującym w naszych warunkach klimatycznych.

Najczęściej wykorzystywana częścią tych drzew są kwiaty. Te pachnące, żółte części lipy mają silne właściwości lecznicze a herbata z kwiatu lipy pomaga w leczeniu wielu przeróżnych schorzeń.

Jej zdrowotne korzyści wynikają w głównej mierze z wysokiego stężenia składników odżywczych, flawonoidów i wielu innych substancji napotnych jakie znajdziemy w wysuszonych kwiatach lipy.

Przyjrzyjmy się zatem bliżej jakie korzyści płyną z picia naparu z kwiatów lipy.

  1. Herbata z lipy – zmniejsza objawy przeziębienia. Posiada bowiem właściwości przeciwdrobnoustrojowe, a te z kolei będą zmniejszać ryzyko wystąpienia powikłań po przeziębieniu, takich jak nieprzyjemnie infekcje ucha (zwłaszcza u dzieci).
  2. Herbata z lipy – łagodzi ból gardła. Wszystko to dzięki związkom zawartym w tym naparze.
  3. Herbata z lipy – zmniejszy nam łagodne bóle głowy, bóle stawów, bóle miesiączkowe. Właściwości te lipa zawdzięcza obecności kwercetyny.
  4. Herbata z lipy – złagodzi niepokój. Zwłaszcza osoby cierpiące na wahania nastrojów i przewlekły stres, powinny sięgać po ten cenny napar.
  5. Herbata z lipy – obniża ciśnienie krwi. Sytuacja ta związana jest z obecnością tilirozydu, rutozydu oraz kwasu chlorogenowego, które rozszerzają naczynia krwionośne, w ten sposób obniżając ciśnienie krwi.
  6. Herbata z lipy – poprawi prace układu sercowo-naczyniowego. Za ten stan rzeczy odpowiada tilirozyd, wpływając na kanały wapienne w sercu i pomagając uregulować skurcze mięśni.
  7. Herbata z lipy – zmniejsza stany zapalne. Obecna w tym naparze kwercetyna posiada szereg właściwości przeciwutleniających. Te z kolei zwalczają wolne rodniki i pomagają zapobiegać stanom zapalnym w naszym organizmie.
  8. Herbata z lipy – będzie pomocna przy łagodzeniu niestrawności. Ma właściwości przeciwskurczowe  i wiatropędne, które pomogą załagodzić objawy wzdęcia i skurcze jelit.
  9. Herbata z lipy – wykazuje działania moczopędne. To za sprawą występowania w niej związków takich jak: kemferol, kwercetyna, kwas p-kumarowy.
  10. Herbata z lipy – zadba o lepszy komfort snu. Związki roślinne jakie znajdują się w herbacie z lipy mają wysokie działanie uspokajające a co za tym idzie poprawiają jakość i głębokość snu.

Ciekawą informacją dotycząca działania lipy jest to, że po połączeniu z miodem, który jak wiemy jest naturalnym antybiotykiem, działanie lipy wzrasta dwukrotnie. Nawet jeśli nie potrzebujemy pić herbaty lipowej ze względów zdrowotnych to warto po nią sięgnąć dla lepszego samopoczucia i ze względu na walory smakowe tego naparu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *