Melatonina – nasza przyjaciółka od dobrego i spokojnego snu. Jest to hormon, który wytwarza nasz organizm a konkretnie gruczoł, który znajduje się w mózgu – szyszynka.
Hormon ten w naszym organizmie pełni ważną rolę, gdyż odpowiada za utrzymanie rytmu dobowego naszego organizmu, czyli takiego naszego wewnętrznego zegara. Produkcja i uwalnianie melatoniny ściśle powiązane jest z porą dnia. Jej poziom wzrasta wieczorem powodując, że stajemy się senni i opada rano, pod pływem światła dziennego.
Chociaż powszechnie melatoninę nazywany hormonem snu i nie jest to bezpodstawne to należy zauważyć, że hormon ten ma również inne dobroczynne właściwości dla naszego organizmu i zdrowia.
Melatonina, oprócz tego, że wspiera dobry sen, jest też bardzo bogata w przeciwutleniacze, które z kolei mogą nam pomóc w zapobieganiu uszkodzeniom komórek, które odpowiadają za nasze zdrowe oczy, bowiem melatonina może być skutecznie wykorzystywana w leczeniu na przykład jaskry. Przy zwyrodnieniu plamki żółtej, które grozi nam wraz w wiekiem, hormon ten nie tylko zadziała leczniczo na nasze oczy ale także może zmniejszyć nasze ryzyko na zachorowanie. Melatonina wspomaga kontrolę pigmentacji oka oraz reguluje ilość światła, które może dotrzeć do naszych fotoreceptorów, w ten prosty sposób chroniąc nasze oczy przed uszkodzeniem.
Melatonina ma też swoje działanie, kiedy dokucz nam jet lag (czyt. dżetlag). Jak wiemy szybkie i częste zmiany stref czasowych bardzo zaburzają sen, a melatonina skutecznie radzi sobie z negatywnymi skutkami tego zjawiska.
Niektóre badania wykazują, że osoby dotknięte autyzmem mają problem z wytwarzaniem prawidłowej ilości melatoniny, a to z kolei wywołuje u nich zaburzenia snu.
Czasem proces produkcji melatoniny jest zaburzony lub nie wytwarzamy jej wystarczająco dużo, wtedy z pomocą przychodzi nam syntetyczna melatonina w tabletkach lub syropie, którą dostaniemy w aptece bez recepty. Pamiętajmy jednak, że wszystkie leki i suplementy mogą mieć swoje skutki uboczne. Melatonina także nie jest tu wyjątkiem, jednak przyjmowana prawidłowo i krótkotrwale nie powinna stanowić dla nas zagrożenia.
Przyjmując melatoninę pamiętajmy o tym, że hormon ten może łatwo wchodzić w interakcje z innymi lekami. Uważajmy szczególnie zwłaszcza przyjmując leki, które rozrzedzają naszą krew, leki które regulują nasze ciśnienie i w momencie kiedy przyjmujemy leki antydepresyjne. W tych przypadkach, koniecznie skonsultujmy się z naszym lekarzem.