Kasztany jadalne w diecie

Darów jesieni jest mnóstwo. Dziś przyjrzymy się przysmakowi, który być może nie ma wielu zwolenników lub niewiele osób miało okazję go spróbować, jednak jest cennym składnikiem naszej diety.

Kasztany jadalne – czyli tak naprawdę orzechy. Orzechy o bardzo specyficznym smaku, bowiem najbliżej smakiem przypominają bataty. Inaczej niż większość orzechów charakteryzują się niską zawartością oleju w sobie, za to mają dużo wody, która nadaje im, ich wyjątkowo miękką konsystencje.

Kasztana jadalnego nie należy mylić z kasztanowcem. Co prawda owoce jednego i drugiego znajdują się w kolczastych łupinach jednak owoce kasztanowca jadalne nie są. Te jadalne mają podłużne liście i jasne kwiaty, których delikatne kłosy unoszą się ku górze. Kolce na ich zielonych łupinach są dłuższe i jest ich znacznie więcej niż na kasztanach, które znamy. Należą do tej samej rodziny drzew co buk.

Oprócz walorów smakowych, kasztany są również zdrową przekąską.

– składają się wody (ok.50%), węglowodanów, tłuszczów, błonnika, białek, witamin i minerałów tj: witamina A, B1, B2, B3, B5, B6, B9, B12, C, D, żelazo, potas, sód, mangan, miedź, cynk, magnez, fosfor, wapń.

 – Dzięki wysokiej zawartości błonnika kasztany jadalne mają dobry wpływ na pracę naszego układu trawiennego. Zawarty w nich błonnik będzie także działał jak prebiotyk, pobudzając zdrowe bakterie w naszych jelitach. To natomiast pomoże w utrzymaniu zdrowej pracy jelit i całego środowiska jelitowego.

– Kasztany jadalne dostarczą nam więcej węglowodanów niż ich krewne orzechy, jednak zawarty w nich błonnik będzie regulował ich uwalnianie.

– kwas galusowy i kwas elagowy to przeciwutleniacze, które z sukcesem będą poprawiać reakcję naszych komórek na insulinę. Dzięki temu nasz organizm ma jeszcze lepszą kontrolę nad poziomem cukru we krwi.

– kasztany jadalne mają w sobie w porównaniu z innymi orzechami niższą zawartość kalorii i tłuszczu.

– błonnik zawarty w kasztanach pomaga ograniczyć apetyt, dając uczucie sytości,

– polifenole, których źródłem niewątpliwie są kasztany jadalne, chronią nasze serce przed działanie stresu oksydacyjnego,

– kasztany doskonale regulują ciśnienie krwi, ponieważ są bogate w niezbędny do tej regulacji potas,

– oprócz szeregu ochronnych przeciwutleniaczy, jadalne kasztany, zawierają w sobie witaminę C, luteinę czy karotenoidy. Te składniki potrafią nasze komórki przed uszkodzeniem, a tym samym przed chorobami przewlekłymi

– w fitokosmetyce, miąższ ugotowanych kasztanów wykorzystywany jest do produkcji maseczek nawilżających i oczyszczających oraz kremów i środków oczyszczających do twarzy

Pamiętajmy! Kasztany mogą powodować uczucie wzdęcia i nie każdy będzie tolerował je w swojej diecie. Zwłaszcza jeśli borykamy się z zaburzeniami trawienia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *