Bazylia dla zdrowia

Pospolita, cytrynowa, czerwona, cynamonowa, azjatycka czy grecka – bazylia. To tylko najpopularniejsze odmiany tej smacznej i zdrowej rośliny. Wszystkich gatunków ocimum basilicum  (bazylii) jest około 150. Ta charakterystycznie aromatyczna, zielonolistna roślina jest podstawą wielu dań, również w kuchni polskiej, ale czy wiemy że bazylia to nie tylko smak i zapach ale również, co ważniejsze wartości odżywcze?

To popularne zioło powszechnie stosowane jest w herbatach ziołowych i suplementach diety. Jest bardzo niskokaloryczna i zawiera w sobie:

– żelazo,

– wapń,

– mangan,

– magnes,

– fosfor,

– witaminę A,

– witaminę K,

– białko,

– skrobię,

– błonnik,

– skrobię,

– beta karoten,

– kwas foliowy

Co jeszcze potrafi ta wonna roślina?

  • Bazylia zapobiega infekcjom – zawdzięcz to swoim właściwościom antybakteryjnym. Najlepiej radzi sobie z infekcjami dróg moczowych, dróg oddechowych, infekcjami jamy brzusznej i z różnymi alergiami skórnymi.

  • Bazylia korzystnie wpływa na nasze trawienie – dzięki temu, że słodka bazylia ma w sobie eugenol – związek chemiczny o działaniu przeciwzapalnym – potrafi  zadbać o nasz układ trawienny oraz układ nerwowy. Dodatkowo bazylia pomaga w walce z zaparciami.

  • Bazylia przyda się w leczeniu cukrzycy – dzięki swoim właściwościom jest w stanie spowolnić proces uwalniania cukru we krwi.

  • Bazylia jest orężem w walce z depresja – zioło to zawiera adaptogen ( substancje antystresową). Dzięki temu pomaga w walce z depresją i lekiem. Potrafi pobudzać neuroprzekaźniki odpowiedzialne za kontrolę naszej energii i hormony szczęścia.

  • Bazylia pomoże nam zapobiegać chorobom serca – tu znów rolę najważniejszą odgrywa eugenol – potrafi blokować kanały wapienne co skutecznie obniży ciśnienie krwi.

  • Bazylia pomoże obniżyć nam cholesterol – odpowiadają za to olejki eteryczne, które potrafią obniżyć poziom trójglicerydów i złego cholesterolu w naszej krwi. A zawarty w niej magnez poprawi krążenie i rozluźni naczynia krwionośne i mięśnie, co skutecznie może zapobiegać skurczom.

  • Bazylia pomoże nam w walce ze stresem oksydacyjnym – a to dzięki temu, że roślina ta zawiera w sobie antyoksydanty, które jak wiemy, zwalczają wolne rodniki. Te z kolei powodują uszkodzenia komórek i zwiększają ryzyko takich chorób jak nowotwory, cukrzyca, zapalenie stawów i choroby serca.

Pamiętajmy! Bazylia to nie tylko kuchnia. Doceńmy też jej właściwości zdrowotne. Olejek z bazylii jest szeroko stosowany w aromaterapii. Potrafi łagodzić nerwobóle, bóle głowy i stawów. Skutecznie odstraszy tez komary.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *