Czy zdarzyło Ci się kiedyś nagle doświadczyć przerażającego uczucia strachu, paniki czy lęku? Czy nadmierny i irracjonalny lęk utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie? Jeśli tak, być może cierpisz na jakiś rodzaj fobii.
Czym jest fobia? Fobia to nic innego jak głębokie poczucie strachu, czasem paniki, to rodzaj zaburzenia lękowego, który potrafi nas sparaliżować. Najczęściej każda fobia ma swoje źródło, swoją przyczynę. Może nią być jakiś przedmiot, ale także osoba czy zwierzę, lub sytuacja.
Jeśli więc towarzyszy Ci strach, który ma znaczący – negatywny wpływ na Twoje codzienne funkcjonowanie i zdajesz sobie sprawę, że strach ten jest nieproporcjonalny do zagrożenia a dodatkowo stan taki utrzymuję się powyżej pół roku lub nasila, oznaczać może to, że cierpisz właśnie na fobię.
Skąd biorą się fobie? Według badań nad zaburzeniami lękowymi fobię mogą mieć podłoże genetyczne a nie bez znaczenia są również czynniki środowiskowe. Jednaj konkretnej przyczyny występowania fobii nie ma. Wiadomo natomiast, że różne traumatyczne wydarzenia zwłaszcza w młodym wieku, kiedy nasza psychika nie jest jeszcze w pełni prawidłowo rozwinięta, mogą być przyczyną, początkiem lub iskrą wywołująca konkretna fonię. Zaburzenia mogą się pojawić kiedy jesteśmy świadkiem wypadku, doświadczyliśmy topienia się, byliśmy ofiara lub świadkiem przemocy, zabójstwa lub innych agresywnych zachowań. Fobie pojawiają się również w skutek urazów mózgu.
Rodzajów fobii może być wiele. Te najpopularniejsze to:
- Fobia społeczna – czyli nic innego jak lęk społeczny,
- Klaustrofobia – to lęk przed zamkniętymi/ciasnymi pomieszczeniami,
- Arachnofobia – lęk przed pająkami,
- Nyktofobia – lęk przed ciemnością,
- Kynofobia – lek przed psami,
- Mysofobia – lęk przed brudem,
- Rodentofobia – lęk przed gryzoniami,
- Akrofobia – lęk przed wysokością,
- Agorafobia – lęk przed otwartą przestrzenią,
- Glossofobia – lęk przed wystąpieniami publicznymi,
- Aviofobia – lęk przed lataniem,
- Dentofobia – lęk przed zabiegami stomatologicznymi
Oczywiście rodzajów fobii jest znacznie więcej, jednak znaczna ich część przejawia się podobnymi objawami takimi jak:
- Ataki paniki,
- Duszności,
- Mdłości,
- Przyspieszone bicie serca,
- Suchość w ustach,
- Przyspieszona mowa,
- Mowa bełkotliwa,
- Podwyższone ciśnienie krwi,
- Ból lub uczucie ucisku w klatce piersiowej,
- Ból brzucha,
- Drżenie rąk,
- Zawroty głowy,
- Pocenie się,
- Uczucie braku tchu,
- Omdlenia,
- Uczucie zawstydzenia,
- Poczucie zbliżającej się katastrofy
W momencie kiedy chorobliwie unikasz sytuacji, miejsc czy osób, a codzienne funkcjonowanie okupione jest przewlekłym niepokojem, to znak, że pora pomyśleć o zgłoszeniu się do specjalisty z prośna o pomoc. Fobie potrafią uprzykrzyć życie i wykluczyć nas z życia rodzinnego czy zawodowego. Pomoc specjalisty w dużej mierze może pozwolić wrócić nam do normalnego funkcjonowania i na nowo cieszyć się życiem.