Zapalenie pęcherza moczowego – przykra i bardzo nieprzyjemna dolegliwość, która potrafi dotknąć zarówno kobiety jak i mężczyzn, chociaż w tym miejscu zaznaczyć muszę, że kobiety są niewątpliwie bardziej narażone na tę przypadłość i wynika to po prostu z naszej budowy fizjologicznej.
Najczęściej zapalenie to wywoływane jest przez bakterie, które przedostają się z obszaru między odbytem a miejscami intymnymi do cewki moczowej a stamtąd dalej do pęcherza moczowego. Bakterie namnażają się i atakują układ moczowy. Zwykle najczęstszym typem bakterii, które atakuje nasz pęcherz są bakterie Escherichia coli ( E. coli ).
Jakie są charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza moczowego?
- Zmorzone parcie na pęcherz (nawet gdy pęcherz jest pusty lub prawie pusty),
- Pieczenie i ból podczas oddawania moczu,
- Czasem pojawia się uczucie kłucia,
- Krwiomocz,
- Ciemniejsza barwa moczu,
- Nieprzyjemny zapach moczu,
- Ból w podbrzuszu,
- Ból pleców,
- Objawy podobne do przeziębienia ,
- Bóle głowy,
- Bóle mięśni,
- Stan podgorączkowy/ gorączka,
- Nudności i wymioty,
- Osłabienie całego organizmu
Aby pomóc sobie w zwalczeniu tej infekcji, niezbędna jest wizyta u lekarza. Dodatkowo możemy przyjmować witaminę C i pić 2-3 litry wody aby wspomóc wypłukanie bakterii z naszego organizmu. Pomóc może także picie naparu z pokrzywy, który działa moczopędnie, jak również spożywanie produktów z żurawiną. Dobrym pomysłem będzie także ciepła kąpiel i nasiadówki z np.; rumianku, szałwii czy sosny zwyczajnej. Mimo, że jest to wyjątkowo nieprzyjemna dolegliwość to jednak odpowiednie leczenie wdrożone przez lekarza, zazwyczaj przynosi szybką i trwała ulgę. Najczęściej niezbędna jest jednak antybiotykoterapia. Najważniejsza wiadomość jest taka, że w drastycznej większości przypadków infekcja dróg moczowych nie jest groźna.