Objawy choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona – czyli postępujące zaburzenie spowodowane degeneracją komórek nerwowych znajdujących się w istocie czarnej, części naszego mózgu, która kontroluje nasze ruchy. Badania wskazują, iż te komórki nerwowe ulegają zniszczeniu lub uszkodzeniu przez co tracą swoją naturalną zdolność do wytwarzania dopaminy (ważnej substancji chemicznej, która pomaga koordynować miliony komórek nerwowych oraz mięśniowych zaangażowanych w ruch). To właśnie braki dopaminy zaburzają równowagę w tych obszarach.

Schorzenie to jest niezwykle trudne w rozpoznaniu i nie do końca znane są jego przyczyny. Naukowcy wciąż jedynie przypuszczają, że choroba jest wynikiem pewnych genetycznych predyspozycji połączonych z czynnikami środowiskowymi, które są w stanie uszkodzić układ nerwowy i te części ciała, które są kontrolowane przez nerwy. Szacuje się, że około 5% przypadków choroby Parkinsona jest genetyczna, a odpowiada za to pojedyncza mutacja odkryta w 2005 roku.  

Niestety Choroby Parkinsona nie można zupełnie wyleczyć. Leki, które obecnie znajdują się na rynku mogą opóźnić postępowanie choroby, spowolnić ją i złagodzić objawy, jednak całkowite zatrzymanie czy cofnięcie zmian spowodowanych chorobą jest wciąż niemożliwe, dlatego niezwykle ważne jest jak najszybsze rozpoznanie pierwszych oznak i objawów choroby oraz szybkie wdrożenie leczenia.

Zwróćmy uwagę na to, że te pierwsze symptomy mogą być różne u różnych pacjentów. Często pozostawać mogą niezauważone lub są na tyle łagodne, że je lekceważymy. Charakterystyczne dla tej choroby jest początkowe występowanie objawów po jednej stronie ciała.

Wczesne objawy Choroby Parkinsona na które powinniśmy zwrócić naszą uwagę:

  • Delikatne drżenie – zwykle zaczyna się od drżenia palca u dłoni, samej dłoni, ręki lub nogi w spoczynku a objaw ten może się zmniejszać podczas wykonywania jakichś zadań.
  • Sztywność mięśni – sztywność i skurcze, zwykle występuje w dolnej części naszego ciała. Jest bolesna i wpływa ograniczająco na zakres naszych ruchów.
  • Problemy ze snem – drżenia, sztywność, ból a często dodatkowo zespół niespokojnych nóg skutecznie zakłócają zdrowy i spokojny sen.
  • Zmiana mowy – może pojawić się bełkotliwość, zawahania, niepewność. Nasza mowa może być szybsza lub cicha i monotonna.
  • Zmiana pisma – po przez zmiany w mózgu ruchy osoby chorej stają się mniej energiczne, mniejsze więc pismo również staje się mniejsze niż przed chorobą.
  • Problemy z węchem – jest to objaw, który możemy zaobserwować u osoby chorej na wiele lat przed pojawieniem się innych objawów świadczących o zmianach chorobowych.
  • Zmiana postawy ciała – osoby chorujące mogą się garbić i mieć problemy z utrzymaniem równowagi.
  • Problemy z ruchami automatycznymi – chory ma mniejszą zdolność do wykonywania ruchów, które zdrowa osoba wykonuje automatycznie np.: do mrugania, poruszania rękoma w czasie chodzenie itp.
  • Spowolnienie ruchów – proste czynności ruchowe stają się monotonne, trudne i trwają dłużej niż robiliśmy je zazwyczaj. Nasze kroki mogą stać się krótsze, a zwykle podnoszenie stóp podczas chodzenia, bardzo wyczerpujące.
  • Uciążliwe uczucie zmęczenia – takie, które nie mija po odpoczynku. Do zmęczenia fizycznego może dołączyć zmęczenie psychiczne, brak koncentracji, trudności ze skupieniem się.
  • Nieuzasadnione uczucie niepokoju – strach, lęk, niepokój czy ciągłe zamartwianie się to także wczesne objawy tej choroby.
  • Depresja –  odczuwanie skrajnego smutku czy pustki emocjonalnej podczas tej choroby może doprowadzić do depresji
  • Problemy z jelitami lub z pęcherzem moczowym – to także częsty objaw choroby Parkinsona

Jeśli zauważyłeś u siebie którykolwiek z tych objawów lub podejrzewasz, że możesz być narażony na tę chorobę należy koniecznie skonsultować się z lekarzem. Wczesne rozpoznanie i wdrożenie prawidłowego leczenia w chorobie Parkinsona to podstawa. Czas może decydować o jakości i długości życia osoby chorej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *