Ferrytyna – czyli białko, które w naszym organizmie magazynuje żelazo. Poziom ferrytyny spada lub wzrasta zależnie od tego jaki jest aktualnie nasz poziom żelaza.
Dlatego mówimy, że ferrytyna w naszej krwi jest pośrednim wskaźnikiem, który ukazuje nam całkowity poziom żelaza jaki zmagazynował nasz organizm. Informacje te są sygnałem o stanie naszego zdrowia. Ferrytyna jest mierzona we krwi i daje nam wskazówki dotyczące tego czy zapasy żelaza są pełne czy mam niedobory. Największe jej ilości znajdują się wątrobie, śledzionie i szpiku kostnym, jednak białko to w niewielkiej ilości przemieszcza się także w naszym krwioobiegu.
Ferrytyna odgrywa także istotną rolę w odpowiedzi immunologicznej. Podwyższony poziom białka występuje nie tylko w stanach zapalnych czy przy infekcji ale również w przypadku stanów nowotworowych.
Niskie wskaźniki ferrytyny sugerują niedobór żelaza w organizmie a to prosta droga do niedokrwistości (anemii). Przyczyny takiej sytuacji mogą być różne, jednak najczęściej niedobór żelaza wynika ze znacznej utraty krwi (tu winnymi często są: zbyt obfite krwawienia menstruacyjne, wrzody w jelitach, guzy jelit), nieprawidłowej diety lub z problemów związanych z wchłanianiem żelaza z pożywienia.
Na co może wskazywać obniżony poziom ferrytyny?
Przede wszystkim obniżony poziom tego białka może występować wraz z wiekiem czy niektórymi procesami fizjologicznymi jakie zachodzą w naszym organizmie. Dzieje się tak gdy:
– mamy do czynienia z przewlekłymi, długotrwałymi krwawieniami np. u osób, które regularnie oddają krew; u kobiet, które obficie krwawią w czasie menstruacji; osób, które krwawią z przewodu pokarmowego lub układu moczowego.
– jesteśmy w ciąży,
– mamy niedobór witaminy C. Jest ona bowiem niezbędna do prawidłowego przyswajania żelaza z pokarmu,
– mamy niedoczynność tarczycy,
– chorujemy na wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
– cierpimy na schorzenie związane ze złym wchłanianiem takie jak np. choroba Leśniowskiego-Crohna
O czym świadczyć może podwyższony poziom ferrytyny?
Głównym winowajcą wysokiego poziomu ferrytyny we krwi jest obecny w naszym organizmie stan zapalny. Musimy bowiem wiedzieć, że białko to należy do białek fazy ostrej i przez to jego stężenie w surowicy naszej krwi wzrasta wielokrotnie w momencie gdy dochodzi do zakażenia lub gdy chorujemy przewlekle. Inne przyczyny wysokiego poziomu ferrytyny we krwi to:
– hemochromatoza – choroba genetyczna,
– przedawkowanie suplementacji żelazem,
– leczenie chorób nowotworowych,
-przewlekle choroby nerek,
– ciąża,
– choroby wątroby tj: marskość, wirusowe zapalenie typu B lub C, alkoholowe zapalenie
– reumatoidalne zapalenie stawów,
– choroba Stilla,
– toczeń rumieniowaty,
– liczne przetoczenia krwi,
Ważną informacją jest fakt, iż nadmiar ferrytyny odkłada się przede wszystkim w wątrobie, ale częściowo także w trzustce i sercu. Sytuacja taka może doprowadzić do nieodwracalnych zmian i uszkodzeń w tych narządach. Kiedy więc zaobserwujemy u siebie np. nadmierną pigmentację skóry, której towarzyszy chroniczne zmęczenia, a do tego wyniki enzymów wątrobowych (badania krwi) są nieprawidłowe, należy sprawdzić poziom ferrytyny i żelaza we krwi. Pamiętajmy !!! Każde wyniki należy konsultować z lekarzem. Niska ferrytyna nie musi od razu oznaczać choroby.