O menopauzie czyli kobiecym przekwitaniu mówi się sporo, ale czy mężczyźni nie podlegają temu procesowi? Czy dla nich natura jest łagodniejsza? Otóż, zmiany hormonalne, podobne do tych jakie zachodzą u kobiet, dotyczą także mężczyzn. Proces ten potocznie nazywamy męskim klimakterium czyli andropauzą.
Podobnie jak w przypadku kobiet, okres ten przypada zazwyczaj po 40 roku życia. Charakteryzuje się niedoborem androgenów, zaś te ubytki niekorzystnie wpływają na funkcjonowanie niektórych narządów i ogólną jakość życia.
Głównym odpowiedzialnym z andropauzę jest testosteron, a dokładniej jego spadek. A czym jest ten testosteron? Jest to hormon płciowy, który należy do grupy androgenów. Nasz organizm potrzebuje go aby funkcjonować w sposób prawidłowy. W przypadku kobiet testosteron reguluje poziom libido i dba o prawidłowy rozwój i pracę jajników. Jednak kluczową rolę hormon ten odgrywa szczególnie w organizmie mężczyzn. To właśnie testosteron odpowiada za ton męskiego głosu, rozwój męskiego typu owłosienia, prawidłowy rozwój męskich narządów płciowych, rozkład tkanki tłuszczowej czy przyrost masy mięśniowej.
Jakie możemy zaobserwować zmiany świadczące o niskim lub spadającym poziomie testosteronu?
– zmęczenie, większe i częstsze niż zazwyczaj,
– ogólne rozbicie i osłabienie organizmu,
– brak zadowolenia z życia,
– obniżona samoocena,
– obniżona koncentracja,
– kłopoty z pamięcią,
– drażliwość,
– nadwrażliwość,
– wahania nastroju,
– zwiększona potliwość,
– przerzedzenie owłosienia,
– spadek masy kostnej,
– spadek masy mięśniowej,
– wzrost masy tłuszczowej (szczególnie w okolicach brzucha),
– nadciśnienie tętnicze,
– depresja,
– spadek popędu seksualnego,
– problemy z prostatą,
– zaburzenia erekcji
Wszystkie te obawy potrafią być bardzo przytłaczające. Z pomocą panom może przyjść nauczenie się zarządzania poziomem stresu, regularna aktywność fizyczna, przestrzeganie zasad higieny snu (zalecane 7-9 godzin), a także zbilansowana dieta, która zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i witaminy.
Najbardziej widoczną różnicą między kobieca menopauzą a męską andropauzą jest to, że w miarę starzenie się i przechodzenia tych wszystkich zmian w organizmie, które towarzyszą przekwitaniu, kobiety tracą zdolność reprodukcji a mężczyźni nie. Dodatkowo menopauza raczej nie omija żadnej kobiety, natomiast już nie każdy mężczyzna doświadczy andropauzy.
Pamiętajmy! Wiele z objawów, którymi objawia się andropauza może być powiązanych także z różnymi innymi chorobami. Dlatego tak ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem, który wykluczy lub ustali przyczyny tych dolegliwości.